Kommunens folkeskoler

A B C D F S U V

Auraskolen
Bryndum Skole Aura - Hjerting Skole Aura - Sønderrisskolen Aura
Postadresse: Gl. Guldagervej 53
6710 Esbjerg V
Tlf. 76 16 23 00
E-mail auraskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside auraskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. klasse

Bohrskolen
Fourfeldtskolen Bohr - Vitaskolen Bohr - Ådalskolen Bohr
Postadresse: Vester Gjesingvej 28
6715 Esbjerg N
Tlf. 76 16 59 60
E-mail bohrskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside bohrskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. klasse

Cosmosskolen
Bakkeskolen Cosmos - Boldesager Skole Cosmos - Spangsbjergskolen Cosmos
Postadresse: Skolebakken 166 - 168
6705 Esbjerg
Tlf. 76 16 30 51
E-mail cosmosskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside cosmosskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. klasse 

Fortunaskolen
Bakkevejens Skole Fortuna - Egekratskolen Fortuna - Gørding Skole Fortuna - Nordre Skole Fortuna - Vejrup Skole Fortuna
Postadresse: Bakkevej 2
6740 Bramming
Tlf. 76 16 93 00
E-mail fortunaskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside fortunaskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. klasse

Signaturskolen
Kvaglundskolen Signatur - Skads Skole Signatur - Tjæreborg Skole Signatur
Postadresse: Askekrattet 8
6705 Esbjerg Ø
Tlf. 76 16 24 30
E-mail signaturskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside signaturskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. kl.

Urbanskolen
Danmarksgades Skole Urban - Præstegårdsskolen Urban - Rørkjær Skole Urban
Postadresse: Søndervangen 18
6700 Esbjerg
Tlf. 76 16 60 00
E-mail urbanskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside urbanskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. kl.

Vadehavsskolen
Ansgarskolen Vadehav - Egebæk-Hviding Skole Vadehav - Gredstedbro Skole Vadehav - Vittenbergskolen Vadehav
Postadresse: Simon Hansens Vej 2
6760 Ribe
Tlf. 76 16 70 70
E-mail vadehavsskolen@esbjergkommune.dk
Hjemmeside vadehavsskolen.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-9. kl.

Darum Børneby
Darum Børneby
Nørrebyvej 12
Store Darum
6740 Bramming
Tlf. 76 16 8285
E-mail darumboerneby@esbjergkommune.dk
Hjemmeside darumboerneby.esbjergkommune.dk
Klassetrin 0.-6. kl.

 

 

 

 

Kontakt

Børn & Kultur
Skoleadministration
Else B. Kristensen
Tlf. 76 16 16 16
Torvegade 74, 2.sal
6700 Esbjerg
Skriv til Skoleadministration

FOLKESKOLER

Indskrivning til
skoleåret 2017/2018

finder sted i perioden
30. januar 2017
til og med søndag
den 19. februar 2017

© 2012 i Esbjerg Kommune